Реальне зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України в жовтні цього року становило 10,5% (±2%) порівняно з жовтнем минулого року, тоді як у вересні воно дорівнювало 9,1% (±2%), таку попередню оцінку повідомило Міністерство економіки в п'ятницю.

"Українська економіка продовжує демонструвати позитивну динаміку навіть попри несприятливі зовнішні чинники… У підсумку за січень-жовтень 2023 р. зростання економіки оцінюється на рівні 5,5% порівняно з відповідним періодом минулого року", — зазначило Мінекономіки, яке повідомляло про зростання ВВП за підсумками дев'яти місяців цього року на 5,3%.

До позитивних факторів, що сприяли зростанню економіки, перший віцепрем'єр — міністр економіки Юлія Свириденко зарахувала високу врожайність у сільському господарстві та сприятливу погоду, яка забезпечила високі темпи збирання врожаю, стабільну ситуацію в енергетиці та роботу тимчасового коридору для руху цивільних суден у порти Великої Одеси.

Стримуючими факторами зростання економіки, за її словами, залишаються значні руйнування інфраструктури та основних фондів, збереження суттєвих ризиків безпеки, обмеження експортної логістики, повільне відновлення ринку праці, відсутність достатнього власного капіталу, а також доступних кредитних коштів.

Свириденко уточнила, що в жовтні найбільш позитивний внесок у ВВП мала сфера послуг, зокрема, сфера державного управління та оборони, фінансування якої є пріоритетним під час війни. На другому місці за впливом зростання економіки опинилася виробнича сфера, яка хоч і зазнала суттєвих збитків і руйнувань під час війни, але демонструє стійке відновлення, додала перший віцепрем'єр.

Вона зазначила, що в промисловості відбувається поступове оновлення темпів виробництва в умовах збільшення сировинної бази з боку сільгоспвиробництва, необхідності поповнення запасів вугілля та газу для проходження зимового періоду, стабільної ситуації в енергетиці та інвестиційного попиту з боку бюджетної сфери.

Як зазначила Свириденко, позитивно вплинули на сферу будівництва бюджетне фінансування, спрямоване на екстрене відновлення пошкодженої внаслідок бойових дій інфраструктури, та проведення капітального відновлення на раніше звільнених територіях. Також краще став себе почувати ринок первинного житла завдяки реалізації урядової програми "єОселя".

Як повідомлялося, за оцінками Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оприлюдненими минулого тижня, зростання реального ВВП України в жовтні сповільнилося до 6,5% із 11,1% у вересні, насамперед через менший внесок сільського господарства через вищу статистичну базу в жовтні минулого року.

Міжнародний валютний фонд у середині листопада покращив прогноз зростання української економіки у 2023 році з 1-3% до 4,5%. "Однак очікується, що 2024 року зростання знизиться до 3-4% у міру продовження війни, а ризики погіршення перспектив залишаються винятково високими", — зазначив МВФ за підсумками роботи місії.

ЄС минулого тижня оцінив очікуване зростання української економіки цього року в 4,8%, а наступного року прогнозує його сповільнення до 3,7%.

НБУ наприкінці жовтня покращив прогноз зростання ВВП України цього року з 2,9% до 4,9%, а наступного — з 3,5% до 3,6%, погіршивши його на 2025 рік з 6,8% до 6%.

Уряд під час затвердження проєкту держбюджету до другого читання на початку листопада покращив оцінку зростання ВВП цього року з 2,8% до 5%, але погіршив її на 2024 рік з 5% до 4,6%.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Может Заинтересовать

Українсько-польська комісія з торговельно-економічного співробітництва засідатиме 11 березня — Шмигаль

Засідання спільної міжурядової українсько-польської міжурядової українсько-польської коміс…